Çekici ve Tanker Özellikleri


Kamyon tanker ve dorselerin tümü şasi dahil tamamen alüminyum alaşımdan imal edilmiş olup, taşıma sektöründe en hafif, en yüksek hacime (26.000 ila 37.000 litre) sahip tankerlerdir. Türkiye’de ilk defa uygulamaya alınan elektronik mühür sistemli olan araçlar, alttan ve üstten dolum-boşaltım sistemine sahiptirler. Bu tanklar alttan dolum esnasında fazla yüklemeye karşı tüm emniyet ve güvenlik donanımlarına sahiptir. Ayrıca tankerlerde alttan dolum ve boşaltım için buhar geri dönüşüm sistemi de bulunmaktadır.
Tanklar 26.000 ila 37.000 litre kapasiteli olup, 5 ila 9 arası göz sayısına ve 2.950 ila 7.350 litre arası göz hacmine sahiptir.

 

Menhol kapaklarına, alttan dolum ekipmanına, devrilmeyi önleyici sisteme, API dolabı açıldığında frenleri, kapatıldığında ise vanaları kilitleyen güvenlik sistemlerine, aracın yanında bulunan acil durum düğmelerine RSS, ABS ve EBS fren sistemine sahiptir. Akaryakıt filomuzda bulunan çekici ve kamyonlar EURO normlu motorlu, araç ve sürücü takip sistemi olan ADR normlarına uygun sertifikalıdır. Yapıları gereği içerikleri itibari ile veya bulundukları durum itibari ile yükleme, taşıma, boşaltma veya depolama esnasında çevreye, en önemlisi insan sağlığı ve yaşamına, hayvanlara zarar verecek maddeler ve nesneler tehlikeli maddedir. Bu nedenle uluslararası alanda belli kanunlar çerçevesinde taşınmaktadırlar. Bu kanunlar tehlikeli maddelerin; demiryolu, karayolu, denizyolu, kanal taşımacılığı, havayolu ile taşınması konularını kapsamı içine almaktadır. Bu kanunlarla, taşıma esnasında malların sadece yer değiştirmesi değil, aynı zamanda malın teslim alınması ve teslim edilmesi, taşıma esnasındaki belli sürekli duraksamaları, malların paketlenmesi de düzenlenmektedir.
 

 

Araçlardaki Ek Donanım ve Ekipmanlar

  • Elektronik Mühürleme Sistemi (SPD- Sealed Parcel Delivery)
  • Araç Takip-Filo Yönetim Sistemi
  • Arkadan çarpmaya karşı koruma tertibatı
  • Yan koruma tertibatı
  • Exproof aydınlatma sistemi
  • Antiblokaj fren sistemi
  • Acil durum elektrik kesme şalteri,